Każdy początkujący adept sztuki jogi powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się czym jest oddychanie podczas ćwiczeń i w jaki sposób je stosować by osiągnąć najlepsze rezultaty.
Wyróżnia się kilka rodzajów oddychania. Pamiętaj jednak, że każdy z nich jest to oddech kontrolowany. Mamy więc: oddech dolny, oddech środkowy, oddech górny. Mamy tutaj, jak widać kilka typów oddechu, z ich wykonywaniem warto się zapoznać, czytając część artykułu poniżej.
Oddech kontrolowany czyli Pranajama
Tak właśnie nazywa się oddech w jodze. Jest to Pranajama czyli podstawa ćwiczeń jaką jest oddech świadomy, kontrolowany i rytmiczny. Od jego nauki rozpoczyna się właściwie trening i zapoznaje się z jogą.
Kolejne rodzaje oddychania są elementami Pranajamy, wyróżnia się ich kilka:
Oddech dolny czyli brzuszny – można go wykonywać na stojąco, siedząco lub leżąco. Kiedy praktykujesz w pojedynkę, warto obserwować siebie w lustrze. Możesz położyć ręce na brzuchu. Wydychasz powietrze mocno przez nos, następnie powoli wciągasz powietrze przez nos, wydymając brzuch do przodu, kolejno wypuszczasz powietrze przez nos i wciągasz brzuch.
Dla lepszego wdrożenia się w ćwiczenie, powtórz je kilka razy.
Oddech środkowy czyli dolno – żebrowy – wykonuj ćwiczenie na stojąco, trzymając dłonie na dolnych żebrach, stykając się środkowymi palcami. Zrób wydech powietrza, a następnie wdech nosem, pamiętając o tym by tylko środkowa część klatki piersiowej się unosiła. Twoje dłonie będą się naturalnie od siebie odsuwały. Wszystko zależy od stopnia wdechu.
Wydychając powietrze nosem, klatka piersiowa wraca do poprzedniego położenia, a palce rąk znowu się stykają. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
Oddech górny czyli górno – żebrowy – ćwiczenie można wykonywać stojąc, siedząc lub leżąc. W opisie w pozycji stojącej, wygląda ono tak, że: stajesz prosto i robisz wydech powietrza, tak zwany wydech oczyszczający. Następnie wolno wdychasz powietrze, równocześnie lekko ściągając łopatki, unosisz obojczyk i klatką piersiową w górę. Klatka piersiowa idzie do przodu, a brzuch w dół.
Przy wydechu nosowym, łopatka, obojczyki i klatka piersiowa wracają do poprzedniej pozycji. Oddychaj w ten sposób kilka razy.
Należy pamiętać, że w artykule zamieszczone informacje są pobieżne, dlatego warto poczytać więcej na ten temat z odpowiedniej literatury o jodze i oddechu podczas ćwiczeń. Próbując jednak na własną rękę praktykowanie oddechu poznasz lepiej swój organizm i ciało, gdyż świadomy oddech wymaga skupienia i uwagi. Jeśli jednak koncentracja na tych aspektach jest dla ciebie problemem, najlepiej poszukać odpowiedniego dla siebie instruktora, który wprowadzi cię bliżej w temat właściwego podejścia do uprawiania jogi.